FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
stanciu77
stanciu77
stanciu77
Membru
MESAJE : 50
MEMBRU DIN : 07/10/2017
LOCATIE LOCATIE : Vatra dornei
PROFESIE : electronist

#81rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 12:49 am
Ok multumsc f mult pentruajutor,vad ca nu vrea cu soft ,cred ca procesorul e dus,am sa caut o placa de baza


yokoono
yokoono
yokoono
Membru avansat
MESAJE : 491
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#82rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 8:49 am
Dupa multe postari si masuratori s-a constatat ca tensiunea de 5 v nu este generata de sursa. Este un pas inainte. S-au incercat si softuri. Nu s-a rezolvat. S-a ajuns la procesor. Aprinderea ledului si trecerea lui sub diferite culori este comandata de procesor. Intr-adevar un procesor defect poate da acest simptom. Dar nu intotdeauna. Pana procurati o noua placa de baza, cu schema in fata, cautati toate convertoarele dc-dc si masurati pe intrare si iesire daca tensiunile corespund. Nu de alta dar acum cateva zile un tv avea acelasi simptom din cauza unui dc-dc 18/5V.  Daca nu aveti schema, este munca de Sisif. Luati codurile integratelor care la banuiti convertoare si cautati datasheeturile (am facut-o de multe ori) si veti afla ce stiu. Rabdare va doresc si spor la treaba.
L.E. Ati spus ca la mufa de usb lipsesc cei 5v. Poate ca pe placa de baza un convertor ce genereaza 5V este defect.
L.E.2 Ar fi pacat sa dati banii pe o placa de baza din cauza unui mic condensator.


mesersmith
mesersmith
mesersmith
Administrator
MESAJE : 2742
MEMBRU DIN : 18/09/2017
LOCATIE LOCATIE : Calarasi
PROFESIE : Electronist, programator baze de date

#83rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 9:48 am
Absolut corect tot ce ai spus, cu câteva amendamente.
Colegul are schema, i-am dat-o și eu și un alt coleg.
Despre toate sursele mici am vorbit și i-am spus să le măsoare conform schemei. Presupun că  a făcut-o.
Apoi, tensiunea pe USB este făcută de u2, dar și el este comandat de procesor. Deci nu trebuie să fie musai defect în situația asta.


stanciu77
stanciu77
stanciu77
Membru
MESAJE : 50
MEMBRU DIN : 07/10/2017
LOCATIE LOCATIE : Vatra dornei
PROFESIE : electronist

#84rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 11:26 am
Buna ziua domnilor,azi noapte am mai sta cu aceasta placa ,am verificat condesatorii de aluminium si smd totul perfect, pe memorie spi am tensiunea de 3.3v ,acum am sa iau fiecare convertor in parte si verific sa speram asa cum a zis un coleg sa fie un converter si nu procesorul.,mai am o intrebare am gasit o placa identica doar ca e pentru sursa 17ips71 si e pentru display de 49 se poate rescrie spi sa mearga pe tv-ul asta?


yokoono
yokoono
yokoono
Membru avansat
MESAJE : 491
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#85rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 11:56 am
Puteti pune placa de baza pe masa si sa o alimentati dintr-o sursa externa. Lucrati mai lejer si nu este asa de periculos....de sus pana jos. Cu rabdare si calm. Dupa ce terminati si daca nu gasiti nimic suspect puteti sa si "coafati" un pic procesorul pentru a mai elimina o cauza. Si verificati TOATE convertoarele dc-dc (puteti avea si 1,2v pentru procesor). Si 1,8v si 2,2v etc.
Puteti rescrie placa noua cu un nou soft, cu cel salvat din vechea memorie, inlocui memoria cu cea de la placa considerata cu procesor defect. Daca in service menu are posibilitatea de a schimba displayul este si mai simplu. Exista posibilitatea sa mearga dar si sa nu mearga.


stanciu77
stanciu77
stanciu77
Membru
MESAJE : 50
MEMBRU DIN : 07/10/2017
LOCATIE LOCATIE : Vatra dornei
PROFESIE : electronist

#86rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 11:59 am
U 2 primeste 5v conform schemei dar are enable din procesor cum a zis colegul,pe U5 are 5v conform schemei dar 3.3 nu are probabil ca si asta e cu comanda din procesor


stanciu77
stanciu77
stanciu77
Membru
MESAJE : 50
MEMBRU DIN : 07/10/2017
LOCATIE LOCATIE : Vatra dornei
PROFESIE : electronist

#87rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 12:17 pm
Domnilor cred ca nu mai are rost sa ne batem capul conform schemei totul este ok pe p[artea de procesor pinii 3.3v exista .Am dat cu aer cald pe el si nici o schimbare ,o sa vad maine daca este ok acea placa ,eu va multumesc pentru tot ajutorul dat si cu ocazia asta am mai invatat lucruri noi.Sa aveti o duminica placuta chiar daca vremea este urata.
Multa sanatate va doresc


DANIEL
DANIEL
DANIEL
Fondator
MESAJE : 13258
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronist

#88rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 3:56 pm
Va salut,aceeasi placa ,acelasi defect am avut anul trecut ,problema a fost ca a folosit tv-ul ca monitor pc fara impamantare si a reusit sa prajeasca si procesorul.Aveti grija ce placa luati sunt o gramada de modele pentru diferite displayuri cu tastatura si fara tastatura.
Succes!


stanciu77
stanciu77
stanciu77
Membru
MESAJE : 50
MEMBRU DIN : 07/10/2017
LOCATIE LOCATIE : Vatra dornei
PROFESIE : electronist

#89rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 4:06 pm
Buna ziua domnilor.eu cam banuiesc cum sa prajit pe hdmi nu ca nu a fost folosit ci mai degraba prin tuner .Mai am un tv CRT legate la acelasi cablu tv.Acum o saptamana am scos spliterul ca sa stricat nu mai trecea semnal prin el si am pus pe direct am zis ca pana iau altul merge si de acolo a plecat problema .Banuiesc nu sant sigur. Arrow


sandutv
sandutv
sandutv
Membru avansat
MESAJE : 1378
MEMBRU DIN : 24/08/2017
LOCATIE LOCATIE : Braila
PROFESIE : depanator tv

#90rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 4:13 pm
Buna ziua domnilor am crezut ca azi nu se lucreaza dar vad activitate mare pe forum. Cool Domnule Stanciu chiar nu va-ti gandit ce s0ar putea intampla cu combinatia facuta? Stiti cum se numeste cand o comiti cu ma ta? Sper ca stiti de gluma!


stanciu77
stanciu77
stanciu77
Membru
MESAJE : 50
MEMBRU DIN : 07/10/2017
LOCATIE LOCATIE : Vatra dornei
PROFESIE : electronist

#91rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Dum Oct 08, 2017 4:16 pm
Stati linistit ca stiu de gluma ,asta e am comiso acum important este sa gasesc placa identica. Idea


stanciu77
stanciu77
stanciu77
Membru
MESAJE : 50
MEMBRU DIN : 07/10/2017
LOCATIE LOCATIE : Vatra dornei
PROFESIE : electronist

#92rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Lun Oct 09, 2017 11:17 am
Buna ziua! Am rezolvat acest tv, am gasit placa de baza rescris softul de pe cea veche si totul este in regula,va multumesc tuturor pentru ajutorul dat in rezolvarea lui.O zi buna tuturor!


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#93rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Lun Oct 09, 2017 11:45 am
Ok ! Ne bucuram ca v-am putut fi de folos .    Shocked
O zi minunata sa aveti !


mesersmith
mesersmith
mesersmith
Administrator
MESAJE : 2742
MEMBRU DIN : 18/09/2017
LOCATIE LOCATIE : Calarasi
PROFESIE : Electronist, programator baze de date

#94rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Lun Oct 09, 2017 12:45 pm
Mă bucur că ai rezolvat.
Totuși, eu nu aș arunca placa veche.
Nu știu de ce, dar am senzația că e o placă reparabilă.

Trimis de pe aplicatia Topic'it


stanciu77
stanciu77
stanciu77
Membru
MESAJE : 50
MEMBRU DIN : 07/10/2017
LOCATIE LOCATIE : Vatra dornei
PROFESIE : electronist

#95rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Lun Oct 09, 2017 2:24 pm
Nu am aruncat-o o pastrez !


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#96rezolvat Re: TV orion t32-dled-s

Lun Oct 09, 2017 11:43 pm
[icon="fa fa-check"][/icon][div]>SUBIECT REZOLVAT!<
AVAND IN VEDERE CA ACEST SUBIECT A FOST MARCAT CA FIIND ,,REZOLVAT,,ACESTA VA FI INCHIS SI VA RAMANE IN ARHIVA!.[/div]


Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#97rezolvat Re: TV orion t32-dled-s



Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum