FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
mac01
mac01
mac01
Membru avansat
MESAJE : 10
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronica si fiarele sau viceversa

#1rezolvat Teletech

Joi Mar 22, 2018 1:07 am
OBLIGATORIU! COMPLETATI CAMPURILE DE MAI JOS.
1. PLACA DE BAZA: 11Ak-30S-2
2. SURSA:
3. T-CON:
4. INVERTOR:
5. DISPLAY:
6. DESCRIERE DEFECT: Am sasiul de mai sus la reparat si are o dunga neagra lata de vreo 2cm in partea de jos a rastrului. In rest imaginea este ok si tv-ul functioneaza bine. Toti condensatorii electrolitici din baleiajul vertical au fost schimbati, tensiunile sunt ok...dar defectul persista.
V-ati intalnit cu defectul asta? Aveti vreo idee de unde provine? Ma gandesc la TDA 8174...dar inca n-as vrea sa cumpar unul nou...poate am omis eu ceva.
Multumesc.


vizicon
vizicon
vizicon
Membru avansat
MESAJE : 151
MEMBRU DIN : 06/10/2017
LOCATIE LOCATIE : gheraseni-buzau
PROFESIE : tehnician rtv

#2rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 7:38 am
are o dunga neagra lata de vreo 2cm in partea de jos a rastrului.

Nu rezolvi problema cu un C I nou, dacă ai verificat și înlocuit electrolitici cu valoare mai mica și ESR mare din etaj cadre și din sursa ,dunga lata de 2 cm este din cauza modificări valorilor componente intre C I jungla și C I cadre.
De ce nu intri în M/S și modifici parametri dimensiune verticala pentru imaginea sa fie OK.


mac01
mac01
mac01
Membru avansat
MESAJE : 10
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronica si fiarele sau viceversa

#3rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 10:32 am
Am incercat reglajele din service...vertical position...dar degeaba...nu pot sa cobor cu rastru jos sa-l incadrez perfect intre margini si apoi sa-i reglez dimensiunea. Toti condensatorii din baleiaj i-am pus noi...am gasit cativa cocosati si am preferat sa-i inlocuiesc pe toti.


vizicon
vizicon
vizicon
Membru avansat
MESAJE : 151
MEMBRU DIN : 06/10/2017
LOCATIE LOCATIE : gheraseni-buzau
PROFESIE : tehnician rtv

#4rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 2:29 pm
In service sunt 3 opțiuni-Vertical amplitudine-vertical poziționare și vertical liniaritate.


AVRAM DORU MARIUS
AVRAM DORU MARIUS
AVRAM DORU MARIUS
Membru
MESAJE : 69
MEMBRU DIN : 09/01/2018
LOCATIE LOCATIE : STOINA, GORJ
PROFESIE : INGINER

#5rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 5:02 pm
Nu cumva aveti imaginea alungita in partea de sus, iar cineva ca sa faca TV sa para ca merge bine, a umblat la dimensiune pe vertical, iar in final de sus s-a redus la limita superioara acceptabila, insa s-a redus si de jos aparind dunga neagra. In acest caz ati avea defectul in partea de sus si va trebui sa umblati acolo.


mac01
mac01
mac01
Membru avansat
MESAJE : 10
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronica si fiarele sau viceversa

#6rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 6:39 pm
Nu se poate regla din service...nu reusesc sa scap de ea. Daca o intind apare neliniaritate in partea de jos...se intoarce imaginea. In partea de sus imaginea este corecta. Rastrul nu-l pot incadra corect deloc....adica sa-l mai cobor in jos si apoi sa-i dau amplitudinea dorita pana la marginile tubului....daca incerc sa fac lucrul acesta din service, v-am spus mai sus...apare neliniaritate si se intoarce imaginea.. tot in partea de jos.
Suspectez tot integratul...deoarece pe iesirea integratului (pinul 1...unde se cupleaza deflexia) nu am jumatate din tensiunea de alimentare...am 9v in loc de 12-13v. Este singurul pin unde nu am tensiunea corecta. Cred ca unul din finalii sau prefinalii din integrat nu mai lucreaza cum trebuie. O sa ajung maine sa-i cumpar un integrat.
Am crezut ca v-ati mai lovit de problema asta si ati gasit vreo piesa care masoara bine, dar in lucru se da peste cap....sau vreo piesa devalorizata...cu toate ca eu le-am masurat aproape pe toate. Mai am cateva rezistente si condensatori nepolarizati de masurat...lucrul care am sa-l fac chiar acum...poate mi-a scapat ceva.


gabilungu66
gabilungu66
gabilungu66
Membru avansat
MESAJE : 410
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#7rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 8:04 pm
Salut, unde stai in Bucuresti ? Daca esti in zona berceni, vino si iti dau un integrat din dezmembrari.


mac01
mac01
mac01
Membru avansat
MESAJE : 10
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronica si fiarele sau viceversa

#8rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 8:19 pm
Gata...i-am facut feng shui, i-am zis si tatal nostru..degeaba..toate componentele din baleiajul vertical sunt ok.
Vorbim maine dupa ce-i cumpar integratul. Ma sfatuiti la un magazin de Maica Domnului unde gasesc integratul original...sa nu fie fake...ca n-am chef sa arunc cu banii aiurea! Am inteles ca sunt probleme cu acest integrat...am vazut si preturi diferite...ceea ce ma face sa cred ca chiar exista facaturi pe piata.
Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre mac01 in Vin Mar 23, 2018 2:27 am, editata de 2 ori


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#9rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 8:21 pm
Ok,atunci ne auzim maine dupa ce ii montati integratul si vedeti ce rezultat va da ! Teletech 3653168617


mac01
mac01
mac01
Membru avansat
MESAJE : 10
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronica si fiarele sau viceversa

#10rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 8:34 pm
gabilungu66 a scris:Salut, unde stai in Bucuresti ? Daca esti in zona berceni, vino si iti dau un integrat din dezmembrari.
Stau foarte aproape de tine...metrou Eroii Revolutiei...si iti multumesc mult pentru buna intentie...dar mi-e rusine sa fac asa ceva pentru un integrat de 10-15 lei. Daca nu se gasea de cumparat atunci apelam cu cea mai mare placere la tine. Inca odata mii de multumiri.
Sfatuiti-ma va rog (am scris si in postarea anterioara) la un magazin de pe Maica Domnului unde nu gasesc fake-uri.
Multumesc.


DANIEL
DANIEL
DANIEL
Fondator
MESAJE : 13258
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronist

#11rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 8:55 pm
mac01 a scris:
gabilungu66 a scris:Salut, unde stai in Bucuresti ? Daca esti in zona berceni, vino si iti dau un integrat din dezmembrari.
Stau foarte aproape de tine...metrou Eroii Revolutiei...si iti multumesc mult pentru buna intentie...dar mi-e rusine sa fac asa ceva pentru un integrat de 10-15 lei. Daca nu se gasea de cumparat atunci apelam cu cea mai mare placere la tine. Inca odata mii de multumiri.
Sfatuiti-ma va rog (am scris si in postarea anterioara) la un magazin de pe Maica Domnului unde nu gasesc fake-uri.
Multumesc.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mai bine unul din dezmembrari decat un fake .Stai linistit suntem colegi si ne ajutam intre noi .


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#12rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 8:58 pm
DANIEL a scris:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mai bine unul din dezmembrari decat un fake .Stai linistit suntem colegi si ne ajutam intre noi .

Da asa si este,deci sunt perfect de acord cu tine, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ! Shocked


gaby1104
gaby1104
gaby1104
Membru
MESAJE : 19
MEMBRU DIN : 29/12/2017
LOCATIE LOCATIE : Gorj
PROFESIE : Automatist

#13rezolvat Re: Teletech

Joi Mar 22, 2018 9:43 pm
Am si eu un TELETECH si am schimbat cu ceva timp in urma 4 integrate B.V. Doua TDA8174 A si doua cu AW . Cele cu A au pocnit dupa vreo doua minute poate mai putin . Cele cu AW au mers unul vreo doua trei ore si unul doua zile . Am luat alt AW din alt TV-u si merge OK de vreo trei saptamini fara probleme . Concluzia  este ca recuperarile sunt mai bune . Sa dea domnul sa nu patesti ca mine ca de multe ori a-mi vine sa ma las de depanare cu piesele astea (facaturi ) si de proasta calitate din comert.
Multa bafta !!


gabilungu66
gabilungu66
gabilungu66
Membru avansat
MESAJE : 410
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#14rezolvat Re: Teletech

Vin Mar 23, 2018 9:37 am
mac01 a scris:
gabilungu66 a scris:Salut, unde stai in Bucuresti ? Daca esti in zona berceni, vino si iti dau un integrat din dezmembrari.
Stau foarte aproape de tine...metrou Eroii Revolutiei...si iti multumesc mult pentru buna intentie...dar mi-e rusine sa fac asa ceva pentru un integrat de 10-15 lei. Daca nu se gasea de cumparat atunci apelam cu cea mai mare placere la tine. Inca odata mii de multumiri.
Sfatuiti-ma va rog (am scris si in postarea anterioara) la un magazin de pe Maica Domnului unde nu gasesc fake-uri.
Multumesc.

Superelectronic 2000, Str. Maica Domnului.


mac01
mac01
mac01
Membru avansat
MESAJE : 10
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronica si fiarele sau viceversa

#15rezolvat Re: Teletech

Vin Mar 23, 2018 1:42 pm
Dupa ce m-am chinuit vreo jumatate ora sa dau zapada jos de pe masina, asternuta asta-noapte...am resit sa ajung pe Maica Domnului. M-am oprit la super electronic si am cerut un 8174 AW. Tipa de acolo mi-a spus ca nu are, ca avut probleme cu AW-urile si nu le-a mai adus...dar are in schimb doar cu terminatia A, mentionand ca n-au fost necazuri cu acest tip de integrat . I-am spus ca un coleg (gaby 1104) a pus asa ceva si a pocnit dupa cateva minute...i-am multumit frumos si i-am spus ca merg sa mai caut si la celelalte magazine. Tipul destul de revoltata mi-a raspuns pe un ton din acela deranjant...-"Cautati, Cautati"".
Am lasat-o in plata domnului pe tipa  si am mers si la alte magazine...peste tot aceeasi poveste...nimeni nu avea cu terminatia AW.
Ca sa-i treaca supararea tipei si sa nu creada ca am deranjat-o degeaba, am zis sa ma intorc sa cumpar de la ea...si am cumparat o bucata. Am dat 9 lei pe el...cred ca 9 lei dai, 9 lei face!  Ma apuc sa pun integratul si sa vad ce bucurie ma asteapta. Ma gandesc sa-i dau o gaura in radiator si sa-l prind cu un surub de 3, sa aiba un contact mai ferm cu radiatorul si sa exclud acea clema. Trebuie sa polizez si bumbii de ghidaj de pe radiator...nu permit noului integrat sa se asejeze cum trebuie. Voi ce spuneti...cu gaura...e bine s-o fac sau sa-i las clema?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#16rezolvat Re: Teletech

Vin Mar 23, 2018 2:10 pm
Ok,ok asteptam vesti de la dvs ! Teletech 3653168617


gabilungu66
gabilungu66
gabilungu66
Membru avansat
MESAJE : 410
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#17rezolvat Re: Teletech

Vin Mar 23, 2018 2:27 pm
Presiunea pe care o exercita surubul cu piulita, este clar mai mare decat clema. Oricum daca vrei sa fi "mai catolic ca Papa", pune-i si pasta termoconductoare.


mac01
mac01
mac01
Membru avansat
MESAJE : 10
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronica si fiarele sau viceversa

#18rezolvat Re: Teletech

Vin Mar 23, 2018 2:57 pm
Bucurie de scurta durata...am montat integratul nou...si surpriza...televizorul se comporta la fel...dunga de 2cm este la locul ei. Fantastic...simt ca o sa am bataie de cap cu tv-ul asta. Azi il mananc pe paine...deja m-a enervat...nu-l mai las pana nu gasesc de unde-i buba.


gabilungu66
gabilungu66
gabilungu66
Membru avansat
MESAJE : 410
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#19rezolvat Re: Teletech

Vin Mar 23, 2018 3:13 pm
Din cate imi aduc aminte la 11AK30 reglajul verticalului se face in SM. in meniul ascuns, cu apasrea unei taste colorate de pe telecomanda, verde daca nu ma insel. De ce nu incerci sasiul pe alt tub, sa nu ai probleme cu deflexia.


Winstyle
Winstyle
Winstyle
Membru avansat
MESAJE : 210
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Alexandria
PROFESIE : Electronist

#20rezolvat Re: Teletech

Vin Mar 23, 2018 3:34 pm
Am avut la reparat un CRT cu același simptom , cu același final BV . Dungă neagră in partea de jos a ecranului , dar avea mai mult de 2 cm . Am găsit un condensator electrolitic cu ESR mărit in bucla de feedback . După inlocuirea lui , imaginea a revenit la normal .


Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#21rezolvat Re: Teletech



Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum