FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
sandutv
sandutv
sandutv
Membru avansat
MESAJE : 1378
MEMBRU DIN : 24/08/2017
LOCATIE LOCATIE : Braila
PROFESIE : depanator tv

#1rezolvat Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 4:52 pm
OBLIGATORIU! COMPLETATI CAMPURILE DE MAI JOS.
1. MODEL TV:Panasonic TH-42PZ77u
2. PLACA DE BAZA: TNPA4251
3. SURSA:ETX2MM681MF
4. T-CON:TNPA4245
5. INVERTOR:
6. DISPLAY:
7. DESCRIERE DEFECT:Salutare colegi,azi m-am pomenit  cu o plasma la reparat ,modelul din titlu ,problema este ca ,clipeste ledul de 7 ori si atat.Stiu ca sant multi care fug de plasme dar poate ma ajuta cineva cu depistarea defectului,nici eu nu am pus mana pe o plasma dar incercam sa vedem ce iese.
Va multumesc :noroc:


DANIEL
DANIEL
DANIEL
Fondator
MESAJE : 13258
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronist

#2rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 5:05 pm
Sandule daca ai inceput cu berea nu mai faci plasma asta,urasc plasmele dar uite ca ai solutia ,pe placa TNPA4251 ai de verificat toti mosfetii ,diode si condesatori ,e boala lor ,mosfetii trebuie masurati in aer nu in circuit ,nu mai retin ce mosfeti sunt parca 5N2307 pe care ii gasesti si la noi in comert. Eu iti doresc succes si sper sa nu repari placa asta si sa depistezi si celelalte cu probleme.


sandutv
sandutv
sandutv
Membru avansat
MESAJE : 1378
MEMBRU DIN : 24/08/2017
LOCATIE LOCATIE : Braila
PROFESIE : depanator tv

#3rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 5:13 pm
Sa traiesti sefu ,eheee berea aia a fost asa de curaj ca stiam ca de plasme fug toti, acum ma apuc sa dau placa jos si sa incep treaba ,mosfeti am si eu dar daca e nevoie am de unde lua, revin mai tarziu cu ce am gasit.


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#4rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 5:18 pm
sandutv a scris:Sa traiesti sefu ,eheee berea aia a fost asa de curaj ca stiam ca de plasme fug toti .
Nu prea mai merge... :noroc: asta pentru ca acum nu mai este peste 30 de grade,acum daca mai e 20-22 de grade sa zicem si multumim! cyclops
Acum merge ceva mai tare,adica cum ar fi :  o tuica de pruna curata sau poate si un wisky ca sa ne incalzim. Suspect


sandutv
sandutv
sandutv
Membru avansat
MESAJE : 1378
MEMBRU DIN : 24/08/2017
LOCATIE LOCATIE : Braila
PROFESIE : depanator tv

#5rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 5:53 pm
Pai da Florine, trebuie sa vorbesti cu sefu si sa-i spui sa schimbe pe sesonul rece maimutoii cu berea si sa bage ceva cu wisky sau palinca apoi de tv-uri avem noi grija Neutral


sandutv
sandutv
sandutv
Membru avansat
MESAJE : 1378
MEMBRU DIN : 24/08/2017
LOCATIE LOCATIE : Braila
PROFESIE : depanator tv

#6rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 7:56 pm
Buna seara dragi colegi ,pot spune ca sant norocos cu plasma asta la cat am auzit ca sant de pacatoase ,am gasit un IGBT mort  2PG001 nu am avut acest mosfet dar am pus ceva mai bun GT40G121 ,am inlocuiy toti condesatorii de 200uf/250v si tv-ul este functional.
Multumesc sefu pentru indrumari si :noroc: am pus si putin wisky in ea.
O seara buna tuturor!


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#7rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 8:11 pm
Ok ! Ne bucuram ca v-am putut fi de folos .  Shocked
Eeee,asa mai merge cu putin wisky in bere parca te ia cu calduri mai bine si parca iti da si mai bine chef de tv-uri... I love you  cyclops

O seara minunata sa aveti !


sandutv
sandutv
sandutv
Membru avansat
MESAJE : 1378
MEMBRU DIN : 24/08/2017
LOCATIE LOCATIE : Braila
PROFESIE : depanator tv

#8rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 8:43 pm
Florine nu le am cu tariile de vreo 15 ani nu am mai servit tarii ,doar o bere sau un pahar de vin,da-o incolo de bautura ca nu e buna de loc bat=o vina de otrava ajungeam acasa seara de seara mut nici nu mai stiam unde si ce am facut cu o zi inainte ,mergeam prin sate la oameni acasa la reparatii si dai cu proprietarii cate un paharel si seara eram mut pana intr-o zi cand muierea a zis clar sa aleg, ea sau bautura si normal am ales ce trebuia altfel cred ca eram oale si ulcele si crede-ma ca ma simt foarte bine .Dar cate o bere la 2-3 zile mai merge.Imi cer scuze ca am zis astea dar nu am vrut sa se creada ca sant un alcoolic ca tot ziceam de maimutoi cu bere si wisky .


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#9rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 9:48 pm
sandutv a scris:Florine nu le am cu tariile de vreo 15 ani nu am mai servit tarii ,doar o bere sau un pahar de vin,da-o incolo de bautura ca nu e buna de loc bat=o vina de otrava ajungeam acasa seara de seara mut  nici nu mai stiam unde si ce am facut cu o zi inainte ,mergeam prin sate la oameni acasa la reparatii si dai cu proprietarii cate un paharel si seara eram mut pana intr-o zi cand muierea a zis clar sa aleg, ea sau bautura  si normal am ales ce trebuia altfel cred ca eram oale si ulcele si crede-ma ca ma simt foarte bine .Dar cate o bere la 2-3 zile mai merge.Imi cer scuze ca am zis astea dar nu am vrut sa se creada ca sant un alcoolic ca tot ziceam de maimutoi cu bere si wisky .

Stati linistit ca nici eu nu beau mai nimic,adica tot ca si dvs,un pahar de bere,cate un pahar de vin,cate o cafeluta,atat in rest nimic,dar mai glumim si noi cu wisky,tuica sau palinca .

Eu unul sper sa nu va suparati pe mine,dar sa stiti ca eu nu v-am spus in serios,v-am spus in gluma pentru ca tot am vazut ca bagati mai mereu maimutoiul acela cu berea in maini. I love you


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#10rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u

Mar Sept 26, 2017 11:09 pm
[icon="fa fa-check"][/icon][div]>SUBIECT REZOLVAT!<
AVAND IN VEDERE CA ACEST SUBIECT A FOST MARCAT CA FIIND ,,REZOLVAT,,ACESTA VA FI INCHIS SI VA RAMANE IN ARHIVA!.[/div]


Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#11rezolvat Re: Panasonic TH-42PZ77u



Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum