FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
cata82
cata82
cata82
CO-FONDATOR
MESAJE : 2726
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Popeşti-Leordeni
PROFESIE : Electronica

#1unic Amplituner Onkyo TX-SV727

Dum Dec 31, 2017 3:19 am
Vă salut și La Mulți Ani!
Vă prezint un amplituner Onkyo TX-SV727  cu finalii 2SC5200/2SA1943 pentru subwoofer respectiv 2SD2387/2SB1558 pentru sateliți, un un filtraj de 2 x 12.000uF/71V.
Nu stau să fac acum analogia acestui amplituner dar cert este că e cu mult peste ce se găsește azi prin magazine.
Acesta a avut ca și manifestare intrarea totală în protecție, releele cuplând și decuplând încontinuu și fără a avea acces la modul rapid de diagnosticare al acestuia, mai exact la afișarea pe display a codului de eroare din etajul afectat- la acest model se apasă și se ține apăsat tasta VIDEO 1, se introduce ștecherul în priză apoi se apasă și tasta Power-ON până la afișarea codului.
Am zis că scap ieftin, schimb câțiva prefinali și  finali.....dar stupoare toți finalii și prefinalii sunt buni.
Bun.....mergem mai departe.....am zis că sunt ceva electrolitici cu esr-ul mărit, într-adevăr au fost câțiva pe placa de bază dar și pe placa panoului de afișaj  i-am schimbat dar manifestarea a rămas aceeiași.
Am constatat că dacă decuplez placa panoului de placa de bază amplitunerul nu mai intră în protecție.
Am descărcat schema iar după mai multe măsurători am constatat că alimentarea integratului Q803-XC56004FJ50 respectiv pinii 48(svcc) și 53(qvcc) erau scurt la masă.
La fel și alimentarea integratului M66004FP, scurt la masă.
Am eliminat cele 2 integrate iar amplitunerul stă în ST-BY, execută POWER-ON și rămâne în POWER-ON fără a mai intra în protecție.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum