FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Bughiu
Bughiu
Bughiu
Membru avansat
MESAJE : 177
MEMBRU DIN : 29/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Oradea
PROFESIE : Sarmar

#1in progres Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Joi Iun 07, 2018 11:26 am
Imi cer scuze moderatorilor ,dar NU am gasit unde sa postez pe forum problema legata de camera modelul de mai sus si daca Nu am postat unde trebuie,rog un moderator sa mute topicul! Multumesc de intelegere. Legat de problema cu camera Hikvision DS-2CD2122F-IWS aduc la cunostiinta urmatoarele : camera din titlu are un '''defect'' ciudat in sensul ca aleator revine la ''setarile din fabrica'' fara nicio interventie din partea mea!! Practic setez toti parametri de functionare inclusiv PAROLA de acces,ca apoi ,aleator ea sa revina la ''setarile din fabrica'' ,necesitand dinou setarea parametrilor memorati de mine,inclusiv a unei noi parole de acces! Poate careva dintre colegi are experienta in domeniul camerelor de supraveghere IP si m-ar putea sfatui!! Mentionez ca NU am desfacut-o inca sa vad ce fel de memorii are (ERPOM,SPI,FLASH) ,dar dupa cum se manifesta pare a fi ceva de genul ''memoriei'' care stocheaza datele introdu-se de mine ,ca fiind ...defecta!?!?!??! Va multumesc


sandutv
sandutv
sandutv
Membru avansat
MESAJE : 1378
MEMBRU DIN : 24/08/2017
LOCATIE LOCATIE : Braila
PROFESIE : depanator tv

#2in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Joi Iun 07, 2018 11:41 am
Cred ca colegu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] are ceva experienta în domeniu și te poate ajuta.


mesersmith
mesersmith
mesersmith
Administrator
MESAJE : 2742
MEMBRU DIN : 18/09/2017
LOCATIE LOCATIE : Calarasi
PROFESIE : Electronist, programator baze de date

#3in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Joi Iun 07, 2018 10:36 pm
Daca nu mai ai garantie la ea, atunci poti s-o desfaci si sa incerci sa copiezi continutul epromului pe o alta memorie, de preferat noua.
Nu stiu exact cum este facuta aceasta camera si nici ce gen de memorii are.


Bughiu
Bughiu
Bughiu
Membru avansat
MESAJE : 177
MEMBRU DIN : 29/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Oradea
PROFESIE : Sarmar

#4in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Vin Iun 08, 2018 5:52 pm
Ok,o sa o dau jos de unde este amplasata(la inaltime) si o desfac.....!! Garantie.....nu mai are si oricum nici daca avea nu insistam sa o duc la garantie.....!!


Bughiu
Bughiu
Bughiu
Membru avansat
MESAJE : 177
MEMBRU DIN : 29/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Oradea
PROFESIE : Sarmar

#5in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Dum Iun 10, 2018 11:29 am
Dupa cum am promis ,am revenit cu camera ! Am desfacut-o si din pacate constat ca mare lucru nu am ce schimba la ea,ma refer la memorii....!! Totusi am gasit o baterie de 3v banuiesc, cu terminale ,spun banuiesc deoarece terminalele sant lipite /presate peste inscriptia de pe baterie si doar masurand-o am constatat ca are 3v ....aratand 2,7v si care banuiesc ca e pe post de ''acumulator'' , ''rezerva'' de curent in cazul in care se intrerupe alimentarea cu energie a camerei de la retea,similar cu bateria de 9v de la aparatele de radio cu ceas ,atasata pentru a suplini alimentarea ''memoriei'' ceasului in cazul lipsei alimentari de la retea ,ca ceasul sa functioneze pe baterie pana cand revine alimentarea ,in tot acest timp el sa nu se reseteze ci sa arate ora normala la revenirea curentului! Cam acest rol il vad si la aceasta baterie din camera. O sa cumpar alta mai mare si o voi schimba sa vad rezultatele....!! Masurand curentul prin baterie constat ca are doar un maxim de ...35mA pe scala de 250mA a aparatului de masura analogic si pe cel digital!! Banuiesc ca e ''terminata'' bateria !!![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


mesersmith
mesersmith
mesersmith
Administrator
MESAJE : 2742
MEMBRU DIN : 18/09/2017
LOCATIE LOCATIE : Calarasi
PROFESIE : Electronist, programator baze de date

#6in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Dum Iun 10, 2018 10:25 pm
Daca e cu baterie, cam asta e rostul ei, de a tine minte anumite setari de timp sau specifice camerei.
Cum ai masurat tensiunea pe baterie? Cu ea scoasa din montaj sau pe placa?


Bughiu
Bughiu
Bughiu
Membru avansat
MESAJE : 177
MEMBRU DIN : 29/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Oradea
PROFESIE : Sarmar

#7in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Mar Iun 12, 2018 2:42 pm
Cu ea scoasa din montaj ,normal!! Tind sa cred ca este o baterie REINCARCABILA nu baterie simpla si nu as risca sa ''adaptez'' o baterie simpla care nu este reincarcabila,deoarece exista riscul sa explodeze in timp .......O sa caut pe net ceva similar si ca dimensiuni fizice si ca parametri electrici. Componente active,gen integrate cu rol de memorii sant la limita inaccesibilului a fi schimbate de mana omului,100% au fost pozitionate si lipite robotizat si cu tehnologie industriala.Multumesc de interes si revin cu informatii dupa ce inlocuiesc aceasta baterie !!


gabilungu66
gabilungu66
gabilungu66
Membru avansat
MESAJE : 410
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#8in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Mar Iun 12, 2018 6:29 pm
Daca este baterie normala, nu ar trebui sa aveti tensiune pe placa, cu bateria scoasa. Banuiesc ca bateria este separata de alimentarea externa printr-un circuit care intra in conductie atunci cand dispare tensiunea externa. Daca este tensiune pe placa fara baterie si este sesizabil mai mare decat tensiunea nominala a bateriei atunci ar trebui sa fie acumulator, parerea mea.


Bughiu
Bughiu
Bughiu
Membru avansat
MESAJE : 177
MEMBRU DIN : 29/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Oradea
PROFESIE : Sarmar

#9in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Lun Iun 18, 2018 11:05 am
Dupa cum am promis ,am revenit cu problema! Am inlocuit ''bateria'' originala cu una Duracell dar de dimensiune mai mare ,de 3v si vad ca de aproximativ o saptamana NU mai are aceasta problema,de a se reseta parametri memorati !! 99,9% aceasta a fost problema ,nu componente active,gen SPI,FLASH,etc!! Cred ca este BATERIE de fapt nu acumulator ,dar exact baterie de genul celei originale din camera nu am gsit nicaieri ....la noi in tara,doar pe ''dincolo''!! Baterie gen AG1,2,3...etc, de 3v asa mica inca nu am vazut,doar de 1,5v!! Oricum multumesc colegilor pentru interes si rog moderatorul sa inchida topicul ca REZOLVAT!


cata82
cata82
cata82
CO-FONDATOR
MESAJE : 2726
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Popeşti-Leordeni
PROFESIE : Electronica

#10in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS

Mier Iul 11, 2018 7:17 pm
Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS 2476040142


Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#11in progres Re: Camera IP suraveghere Hikvision DS-2CD2122F-IWS



Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum