FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
mariantvr
mariantvr
mariantvr
Membru
MESAJE : 48
MEMBRU DIN : 20/12/2017
LOCATIE LOCATIE : Bustuchin
PROFESIE : Depanare Tv

#1rezolvat Philips 28DC2075/20R _Șasiu D16

Joi Aug 23, 2018 11:02 pm
Vă salut cu stimă ,
Am acest TV  PHILIPS 28DC2075/20R _ Șasiu D16  cu meniul de căutare programe ascuns  ,deci este activat hotel mode ,am încercat toate variantele prezentate in depanatorul nr.48  cu toate codurile ce sint in revista  și nu am reușit să-l deblochez .
 Ar mai fi o varianta să-i  inlocuiesc dumpul din memorie ,am găsit 2 dumpuri  ,dar nu stiu pe unde este plasata ,are doua placi
suprapuse  una peste alta și e greu de lucrat în el ,nu am găsit schema pentru acest model  poate mă puteți ajuta cu manualul
service ,o avea alta varianta SM.  ,sau o varianta de deblocare cu telecomanda  cu toate ca am încercat tot ce știam.

Mulțumesc anticipat C.Marian


mariantvr
mariantvr
mariantvr
Membru
MESAJE : 48
MEMBRU DIN : 20/12/2017
LOCATIE LOCATIE : Bustuchin
PROFESIE : Depanare Tv

#2rezolvat Re: Philips 28DC2075/20R _Șasiu D16

Vin Aug 24, 2018 4:20 pm
Azi am gâsit manualul service  ,de unde  am dedus ca eu cautam aiurea funcția de setup cu telecomanda pentru ca rabla asta
de TV are un buton mic lângă butoanele de v+ ,v- ,p+ p- pe panou ,pe care am apăsat și ieri dar nu da nici-o comanda pentru
că era oxidat . Am demontat panul ,acolo are o folie de plastic cu 5 pastile metalice lipite ce nu mai făceau contact .
  Deci numai din acel buton se activează meniul de căutare programe prima pagină ,după care trebuie telecomanda pentru
restul comenzilor.
  Problema e că pe AV merge perfect dar pe tuner nu demodulează programele ,trece peste ele ca și cum ar fi setat pe norma
 Franceza , nu știu ce ar mai putea avea , calea comună am dato jos am verificat condensatori  electrolitici par buni  am
 pus alți  și la fel ,mă gândesc la ceva comutatoare electronice și mă gândesc dacă mai merită să pierd timpul pe lingă
 vechitura asta.   Cu stimă C.Marian


Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum