FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Robeert
Robeert
Robeert
Membru avansat
MESAJE : 226
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Focsani
PROFESIE : Depanator TV si PC

#1in progres TV Led LG model: 37LE4508

Joi Aug 02, 2018 10:42 am
Buna ziua stimati colegi. Am primit la reparat televizorul din titlu echipat cu urmatoarele:

-model: 37LE4508
-mainboard: EAX61 766102 ( 0 ) ( sasiu LD01D )
-sursa: LGP3237-10Y
-panel: T370HW04  V.4
-T-con: 37T06-C01
-corector gamma: RM5101

Defectul o sa-l vedeti in filmuletele din linkurile de mai jos ( este vorba de imaginea aia rosiatica care se deplaseaza de la dreapta la stanga si de dunga aia orizontala care se ridica in sus. Intr-una din filmari ( pe la sfarsit ), se poate observa ca si-a revenit, dar defectul reapare oricand:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Are momente cand functioneaza corect. De exemplu ieri a functionat cca. 3 ore pana l-am oprit. Corectorul gamma nu se incinge. Eu unul as crede ca este vorba de corectorul gamma defect ( RM5101 ). Am relipit tot ce este integrat pe t-con, dar defectul reapare. Ce-i drept, condensatorii de filtraj nu i-am verificat.

Niste idei din partea colegilor sunt binevenite referitor la acest defect.


Robeert
Robeert
Robeert
Membru avansat
MESAJE : 226
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Focsani
PROFESIE : Depanator TV si PC

#2in progres Re: TV Led LG model: 37LE4508

Vin Aug 03, 2018 11:31 am
Buna ziua tuturor. Azi am desfacut displayul si as crede ca driverul de jos din dreapta este cu probleme. Rog pe careva care a mai reparat displayuri modelul T370HW04  V.4 sa-mi explice cam ce strapuri sa fac si care sunt respectivele drivere cu probleme. O singura data am " zgandarit " driverul sus amintit si mi-a facut defectul " stop cadru ", dar acum iar functioneaza corect chiar daca umblu la drivere. O documentatie ( eventual prin MP ) referitor la metoda de reparare a acestui tip de display este binevenita.

Multumesc.


yokoono
yokoono
yokoono
Membru avansat
MESAJE : 491
MEMBRU DIN : 05/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#3in progres Re: TV Led LG model: 37LE4508

Vin Aug 03, 2018 12:37 pm
Din pacate, atata timp cat defectul este aleatoriu, este mai greu de depistat. Aveti nevoie de mai mult timp. Daca ati depistat totusi driverul cu probleme puteti pune un burete mai tare pe sticla displaiului si sa puneti rama astfel incat sa preseze deasupra displaiului. Asta in speranta ca, contactul imperfect este in sticla. Daca este pe trasee va trebui sa le masurati (cand veti afla configuratia) cand este funtional si cand apare defectul pentru a vedea diferentele. Eu am folosit in lipsa de burete tuburile din plastic scoase de pe un cablu de tv (tresa-tubul din plastic afla pe cablu).


Robeert
Robeert
Robeert
Membru avansat
MESAJE : 226
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Focsani
PROFESIE : Depanator TV si PC

#4in progres Re: TV Led LG model: 37LE4508

Mar Aug 07, 2018 11:24 pm
Buna seara tuturor. Este o vorba din batrani: " imi iau altul ". A venit hotarat clientul spunandu-mi aceasta vorba. I l-am dat inapoi nerezolvat. Oricum, multumesc celor care au avut intentia sa ma ajute cu acest display.


Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#5in progres Re: TV Led LG model: 37LE4508



Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum