FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
ionel
avatar
ionel
Moderator
MESAJE : 21
MEMBRU DIN : 14/07/2017
LOCATIE LOCATIE : Europa

#1INFORMATIV Amplificator cu TIP2955 si TIP3055.

Lun Mai 21, 2018 3:56 pm
Va prezint un proiect de amplificator de 100W, pe care l-am condeput cu cei mai ieftini tranzistori bipolari in capsula TO247 ce i-am gasit pe TME. Ca sa nu mai fie nevoie de izolatiile electrice intre tranzistori si radiatori care introduceau o rezistenta termica, am conceput schema cu finalii in conexiune emitor comun. In acest fel, finalii au colectoarele comune si vin prinsi direct pe radiatorul comun, care este si iesirea amplificatorului, deci trebuie izolat de masa montajului sau carcasa metalica. Radiatorul avand dimensiuni foarte mici, necesita racire activa cu un cooler adaugat. Curentul de repaos prin tranzistorii finali se stabileste la 10 miliamperi din semireglabilul de 1K.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Winstyle
Winstyle
Winstyle
Membru avansat
MESAJE : 210
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Alexandria
PROFESIE : Electronist

#2INFORMATIV Re: Amplificator cu TIP2955 si TIP3055.

Joi Mai 24, 2018 2:19 am
Nu se ambalează termic finalii din cauza lipsei rezistentelor din emitoare ?


Ultima editare efectuata de catre Winstyle in Joi Mai 24, 2018 4:27 pm, editata de 1 ori


ionel
avatar
ionel
Moderator
MESAJE : 21
MEMBRU DIN : 14/07/2017
LOCATIE LOCATIE : Europa

#3INFORMATIV Re: Amplificator cu TIP2955 si TIP3055.

Joi Mai 24, 2018 7:34 am
Nu. Tranzistorul Q6 are rol de compensare termica si este prins pe radiatorul tranzistoarelor finale. Cand radiatorul se incalzeste, se mentine acelasi curent de repaos, indiferent de temperatura. Daca introduceam rezistente serie in emitoare, pierdeam cativa wati din puterea utila trimisa sarcinii.


Winstyle
Winstyle
Winstyle
Membru avansat
MESAJE : 210
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Alexandria
PROFESIE : Electronist

#4INFORMATIV Re: Amplificator cu TIP2955 si TIP3055.

Joi Mai 24, 2018 4:38 pm
Nu mă refeream la compensarea termică asigurată de Q6 .  Unele tranzistoare folosite la etaje finale in această configurație se pot ambala termic destul de repede (imediat după cuplarea alimentării)  astfel incât compensarea termică este prea lentă să anuleze această ambalare . Rezistențele din emitoare rezolvă problema prin reacția negativă locală pe care o introduc . Intr-adevăr ,se pierd câțiva vați , dar se asigură o stabilitate mai bună a etajului final .
Oricum , arată bine realizat ...


Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#5INFORMATIV Re: Amplificator cu TIP2955 si TIP3055.



Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum