FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
phantomaticus
phantomaticus
phantomaticus
Membru
MESAJE : 3
MEMBRU DIN : 20/04/2018
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : TECR

#1in progres KaSe DP-404

Vin Apr 20, 2018 1:14 pm
Va salut cu respect,
Am nevoie de o schema electronica a mixerului KaSe DP-404.
La mixerul asta a fost ars un canal, finalul 2sc5200 si complementarul 2sa1943, prefinalii 2sc2073 si comp.2sa940 cred ca KSE340 e din atac, si el a fost ars, l-am inlocuit cu MJE340,au mai fost arse pe langa cateva rezistente, un cond.dintre baza si kolectorul 2sa940 de220pf. I-am schimbat si nu s-a mai intamplat nimic, in schimb nu cupla releul de protectie a boxelor. Fata de masa tensiunea releului masurata pe un pin este de 27v iar pe celalat pin 18v. Am suspectat operationalul dublu de preamplificare 072cp pe care l-am si scos. Inainte de al scoate am masurat tensiunea dintre boxa si bara de iesire (voltmetrul inseriat cu boxa) pe ambele canale, nu era nici o tensiune, din acest motiv am suspectat operationalul. Dupa ce l-am scos am facut din nou masuratorile, acum pe un canal aveam 2-2,4v iar pe celalat 5-10v. Totusi am incercat pentru scurt timp sa conectez boxele, se auzea un zgomot de fond mic, abia sesizabil iar atunci am incercat sa-i injectez un semnal de la un generator de 50Hz pe cablaj, pe  intrarile canalelor amplificator, iesirea pin1 si pin7 al operationalului  care era demontat. Functionau ambele canale! Se auzea semnalul amplificat!
Cand plantam CI-ul nu mai functiona!? Verificand mai multi tranzistori am descoperit un KSP92 defect, l-am inlocuit si nici un rezultat. Am montat  CI-ul  si surpiza, se incinge pana la ardere rezistenta de 10ohmi inseriata cu un cond. de 47nf. din iesirea unui canal; cond. este legat la masa!!!
Am scos cond. Nu se mai incalzea, am schimbat cond. Iarasi se incinge. Am gasit mai multe scheme de final cu sc5200 si sa1943 insa sunt diferite ca si cuplaj, unele au cuplaj rezistiv E prefinal-B final iar unele au cuplaj direct, E prefinal-B final nu mai vorbesc de alte modificari.
Bag seama ca pe undeva pe unul din bratele circuitelor de comanda al releului de protectie apare  o tensiune....nu am descoperit inca. Ma poate ajuta cineva va rog? Am atasat poza mixerului si placa preamplif si amplif  final.
Multumesc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#2in progres Re: KaSe DP-404

Vin Apr 20, 2018 11:14 pm
Buna seara ,

Eu unul am cautat vreo ora jumate documentatie pentru acest mixer KaSe DP-404, dar din pacate nu am gasit nimic... Embarassed

O seara minunata va doresc !


ionel
avatar
ionel
Moderator
MESAJE : 21
MEMBRU DIN : 14/07/2017
LOCATIE LOCATIE : Europa

#3in progres Re: KaSe DP-404

Sam Apr 21, 2018 11:55 am
Daca se arde acea rezistenta de 10 ohmi, pe acel amplificator ai inalta frecventa pe iesire. Sau amplificatorul autooscileaza sau exista inalta frecventa pe intrare care vine de undeva, din efecte de exemplu (daca are). Verifica cu un osciloscop sau cu un multimetru cu ac pus pe alternativ daca ai tensiune pe acea iesire. Atentie la acel condensator inlocuit sa aiba cu siguranta valoarea celui defect si la condensatoarele electrolitice ce decupleaza alimentarile si la puteri si la integrate pe pinii 4 si 8. Spor!


phantomaticus
phantomaticus
phantomaticus
Membru
MESAJE : 3
MEMBRU DIN : 20/04/2018
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : TECR

#4in progres Salut si multumesc,

Dum Apr 22, 2018 10:52 pm
Am masurat pin. 4 si 8 dinainte sa va scriu, este alimentarea CI-ului si este de 14,4 +/-.  Osciloscopu-i defect si aparat analog nu mai am Crying or Very sad  Daca va vin alte idei.....sunt deschis....la sugestii si sesizari cherry


ionel
avatar
ionel
Moderator
MESAJE : 21
MEMBRU DIN : 14/07/2017
LOCATIE LOCATIE : Europa

#5in progres Re: KaSe DP-404

Vin Mai 04, 2018 6:23 pm
Condensatorul inlocuit nu cred sa fi avut 220pF. Masoara-l pe cel de pe celalalt canal. Cei la valori mici sant de regula la tensiuni mari si nu se strapung usor. te rog pune o poza mai clara daca poti la partea cu piesele sa-mi dau seama ce este acolo. Deci sant 2 finali, 2 prefinali si restul ?. Pilot, etaj diferential pe intrare nu exista ?. Prefinalii sant atacati direct din iesirea integratului ?.


phantomaticus
phantomaticus
phantomaticus
Membru
MESAJE : 3
MEMBRU DIN : 20/04/2018
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : TECR

#6in progres Re: KaSe DP-404

Vin Mai 04, 2018 11:40 pm
Salut,
Daca vrei sa o vezi marita cca. 2/3 din ecran descarc-o si o poti mari cam cat ecarnul, eu am facut-o pentru a-mi da seama ce se vede. Doar daca esti atent poti identifica piesele. Am sa fac o img. jpg prelucrarta in paint cu sageti catre piesele active si indicativele lor. Daca am sa am loc si pentru catva cond. mai importanti. Multumesc pentru interes. Am mai lucrat putin si am ajuns in stadiul ca un canal functioneaza si cu preamplificare  (CI) Cand conectez pin 1 (out) al CI-ului (dublu operational) pe acea iesire de final (dif.)apare o tensiune cam cat cea de alimentare. (cca.59v alimentare; 56-57v pe iesire) Celalalt canal ramanand functional, neafectat. Am verificat ceva cond. de decuplare cu un capacimetru si sunt in capacitate si toleranta. Nu am mai avut timp sa ma ocup;  daca imi poti sugera vreo verificare pe care n-am facut-o..... jos palaria KaSe DP-404 4230880211


ionel
avatar
ionel
Moderator
MESAJE : 21
MEMBRU DIN : 14/07/2017
LOCATIE LOCATIE : Europa

#7in progres Re: KaSe DP-404

Vin Mai 11, 2018 7:01 pm
Imaginea este neclara, manjita si fara rezolutie, daca maresc nu se mai deslujeste nimic.


Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#8in progres Re: KaSe DP-404



Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum