FORUMUL ELECTRONISTILOR

Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
mariantvr
mariantvr
mariantvr
Membru
MESAJE : 48
MEMBRU DIN : 20/12/2017
LOCATIE LOCATIE : Bustuchin
PROFESIE : Depanare Tv

#1rezolvat Centrale Murale seria zoom Z 420A

Vin Ian 05, 2018 5:11 pm
Buna ziua,
Dacă  am  primit ajutor la primul subiect postat pe  [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]   ,acum încerc să merg mai departe  cu alte subiecte  cu speranța  că va fi un forum  unde-i va fi locul  .
Azi mia venit un prieten  cu o placa de centrala  ce dădea scânteia la gaze arzător care nu vrea să-o mai dea , la o centrala  Zoom Z 420A ,nu a venit  și cu placa  de comandă  , spune el ,ca defectul este ca urmare a unui trăsnet din vara trecută  și mai spune că  niște băieți de se ocupă cu depanare  centrale termice i-au zis că asta e defectă și  i-ar fi recomandat  să o verifice totuși la un electronist, și mai trebuie spus că nu o găsește  pentru a cumpăra din ce spune el.
Vizual și ohmic  ,rezistente ,diode ,nu ar părea nimic ,din ce am putut vedea în prima fază  pe plăcuța  ce am primito .
Rugămintea mea  care ar fi  (știu treaba cu plăcile de centrale e mai complexă)
1)  Se poate găsi o schemă logică de depanare ?
2)  Este un  defect  cunoscut și pot merge la  țintă directă  din câteva măsurători ?
3) Sau e  funcție de procesor.. ,memorie ce nu vrea să o dea mai departe la ”SUBALTERNII din subordine” ca urmare a uniu șoc electric ?
Mulțumesc anticipat pentru timpul  acordat cu stimă C.Marian


DANIEL
DANIEL
DANIEL
Fondator
MESAJE : 13258
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronist

#2rezolvat Re: Centrale Murale seria zoom Z 420A

Vin Ian 05, 2018 5:42 pm
Va salut ,avem un coleg [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] care se icupa de centrale ,daca nu am un amic care repara centrale sa vorbesc cu el sa vedem ce zice .oricum cred ca si memoria a fost afectata ca sigur,Vedem ce putem face .Revin cu detalii poate gasim o placa


mariantvr
mariantvr
mariantvr
Membru
MESAJE : 48
MEMBRU DIN : 20/12/2017
LOCATIE LOCATIE : Bustuchin
PROFESIE : Depanare Tv

#3rezolvat Re: Centrale Murale seria zoom Z 420A

Vin Ian 05, 2018 5:47 pm
Multumesc ,astept. cu stimă Marian


gabilungu66
gabilungu66
gabilungu66
Membru avansat
MESAJE : 410
MEMBRU DIN : 12/06/2017
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#4rezolvat Re: Centrale Murale seria zoom Z 420A

Vin Ian 05, 2018 7:19 pm
Va salut, pentru a da scanteie la arzator centrala trebuie sa indeplineasca anumite conditii .
- Tensiunea de alimentare sa fie peste 200V.
- Functionarea corecta a ventilatorului de evacuare ( la centralele cu tiraj fortat)
- Presiunea gazului la intrare sa fie in parametri ceruti de producator.
- Presiunea apei in circuitul de incalzire sa fie peste 0,6 Bar.
- Senzorul de temp. de pe tur sa nu trimita valori eronate. La fel si cel de pe ACM.
- In cazul in care exista montat cronotermostat pe incalzire, trebuie ca acesta sa trimita comanda de ON catre procesor.
Dar pana la aceste conditii trebuie verificata sursa, daca aveti tensiune pe procesor si memorie si nu in ultimul rand integritatea fizica a contactelor releelor de pe pcb.
Daca totul este ok aveti mai jos manualul de instalare in care gasiti schema de conectare a perifericelor , precum si semnalizarea codurile de defect.
In afara de faptul ca nu da scanteie semnalizeaza ceva? Led-uri aprinse intermitent etc.
Daca spuneti ca a fost traznita verificati daca aveti activitate pe memorie (SCL, SDA)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


mariantvr
mariantvr
mariantvr
Membru
MESAJE : 48
MEMBRU DIN : 20/12/2017
LOCATIE LOCATIE : Bustuchin
PROFESIE : Depanare Tv

#5rezolvat Re: Centrale Murale seria zoom Z 420A

Lun Ian 15, 2018 9:32 pm
Subiect închis ,placa defectă, multumesc pentru raspunsuri.


Florin Iordache
Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
MESAJE : 17525
MEMBRU DIN : 02/06/2017
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#6rezolvat Re: Centrale Murale seria zoom Z 420A

Sam Feb 24, 2018 12:27 pm
[icon="fa fa-info"][/icon][div]>SUBIECT INCHIS!<
AVAND IN VEDERE CA INITIATORUL TOPICULUI NU A MAI PREZENTAT INTERES IN REZOLVAREA PROBLEMEI ACEST TOPIC VA FI INCHIS!.[/div]


Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#7rezolvat Re: Centrale Murale seria zoom Z 420A



Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum