FORUMUL ELECTRONISTILOR

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
stefanpecsi
stefanpecsi
stefanpecsi
Membru
LOCATIE LOCATIE : Zalau

#1in progres Modul defect electronica deschidere poarta AVIDSEN SW200D2S

la data de Joi Iun 28, 2018 4:19 am
Salutare tuturor!Prima data vreau sa-mi cer scuze ,nu stiu daca am postat aici bine acest subiect,dar n-am gasit altul loc mai potrivit pe forum.Am la reparat, desi nu prea am avut de a face cu asa ceva, un modul de electronica,AVIDSEN-SW 200D2S,care deschide-inchide o poarta de intrare la cineva.Iarna asta,a si luat ceva apa,s-a defectat sursa,cineva ii reparase, dar de atunci a inceput sa nu prea receptioneze comanda prin telecomanda.Din butonul de comanda de pe placa merge,e ok.Telecomanda  e ok,am verificat la un radio, emite pe banda AM.Ce sa se fii intimplat? ,ceva stabilizator  sau procesorul de comanda,sau mai este o memorie LC93..sa fii patit ceva?Se gasesc undeva nu stie cineva componente ,dump pt acel memorie, (ca acel procesor nu o pot scrie,numai memoria )?Bateria o incarca,si v-smart spus de pe placa de la unul filtre butoane inchide -deschide.Astept raspuns sau vreo idee de la cineva!Va multumesc mult!
Atasamente
Modul defect  electronica deschidere poarta AVIDSEN SW200D2S Attachment
avidsen-khea-et-anthea-carte-electronique-sw200d2s-.jpg Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.(77 KB) Descarcat de 2 ori

gabilungu66
gabilungu66
gabilungu66
Membru avansat
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#2in progres Re: Modul defect electronica deschidere poarta AVIDSEN SW200D2S

la data de Joi Iun 28, 2018 9:58 am
Pentru inceput spalati bine placuta receptorului de telecomanda,notata cu V5, cu alcool isopropilic. Ar fi buna o baie de curatare cu ultrasunete, dar in lipsa ei dati jos receptorul de pe placa si spalati-l bine, pentru ca se vad urme de oxid la terminalele care intra in placa de baza. Praful in combinatie cu apa formeaza rezistente si/sau capacitati parazite. Mare grija sa nu miscati din greseala condensatorul de acord si forma sau pozitiile bobinelor in timpul spalarii. Daca tot nu vrea sa mearga puteti sa inlocuiti modulul de comanda de la distanta cu un kit de comanda radio. Exista de cumparat in mai multe variante, cu 2,4,6..... canale.

stefanpecsi
stefanpecsi
stefanpecsi
Membru

#3in progres Re: Modul defect electronica deschidere poarta AVIDSEN SW200D2S

la data de Joi Iun 28, 2018 12:36 pm
Multumesc mult de ajutor,am spalat si placa mare,si aceea mica de receptie,fiindca am recositorit tot,sa nu fie probleme de contact ma gindeam.Bobina e sigilata cu linii, nu s-a intimplat nimic,citeodata merge.Si la telecomanda am facut spalarea cu alcool,dar nu l-am recositorit fiindca merge,auzeam la un radio,pe AM.Tare cred ca i s-a corupt softul din integratul acela mare,cind i s-a busit sursa.Un kit exact pt.placa asta de receptie,sa inlocuiesc si sa fie la exact la frecventa asta,puteti sa-mi recomandati, va rog,un link...S-au modulul acela deja are si alte telecomenzi noi? Ma intrebam ca undeva nu sint componente pentru asta?Va multumesc!

gabilungu66
gabilungu66
gabilungu66
Membru avansat
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti

#4in progres link telecomanda radio

la data de Joi Iun 28, 2018 2:38 pm
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Acesta este un exemplu, gasiti pe google o multitudine de modele.

stefanpecsi
stefanpecsi
stefanpecsi
Membru

#5in progres Re: Modul defect electronica deschidere poarta AVIDSEN SW200D2S

la data de Joi Iun 28, 2018 9:36 pm
Multumesc frumos,la asa ceva ma gindeam si eu,e bataie multa de cap,s-o repari pe al lui originala!

Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#6in progres Re: Modul defect electronica deschidere poarta AVIDSEN SW200D2S

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum